A "szocho” kedvezmény alapjába beleszámít-e a betegszabadság díja? (Az Önadózó újság 2012 júniusi számában megjelent cikk)

Újra egy téma, amit két könyvvizsgáló háromféleképpen értelmez. ”A munkabérek nettó értékének megőrzését célzó adókedvezmény ” (szocho kedvezmény) körül alakult ki mizéria. Az április elején megjelent törvénymódosításnak megfelelően ezentúl a tört hónapra is számolhatunk szocho kedvezményt. A módosítás előtt is voltak értelmezési problémák, de most újak is keletkeztek. Ez minden vállalkozót érint, aki végrehajtotta az elvárt béremelést és most szeretné törvényesen igénybe venni a megérdemelt adókedvezményt, de jogszabály értelmezése körül kialakult vitában nem tud eligazodni.

Megtévesztette az adózókat a NAV és az NGM (forrás: penzcentrum.hu)

Az adóhatóság rossz instrukciója miatt tévesen értelmezte sok munkáltató az adóelőleg-levonásra vonatkozó szabályokat, és ha kellett, ha nem, nyilatkoztatták a dolgozóikat az adóalap-kiegészítésről (ismertebb nevén a szuperbruttósításról) úgy, hogy a teljes jövedelemre alkalmazni kelljen az 1,27-szeres szorzót. Így éves szinten akár 100 ezer forinttal hitelezhették volna az államot a munkavállalók. Az év elején hatályba lépett törvényből egyértelműen kiderült, hogy akinek csak egy munkaviszonyból származik jövedelme, nem kell nyilatkoznia - hívta fel a figyelmet január végén a Pénzcentrum.hu.

A szocho kedvezmény alapjába beleszámít-e a betegszabadság díja? (folytatás)

Angyal József okleveles adószakértő véleménye:Jól látszik az NGM és a NAV bizonytalankodása, hogy egyetlen példa sincs arra az esetre, amikor a dolgozó táppénzen vagy fizetésnélküli szabadságon van. Nem kilóra kellene a példákat közölni a nyilvánvaló esetekre, hanem a problémás eseteket kellene számpéldával alátámasztani. Eltelt az év egy harmada és mindenki tanácstalan abban a kérdésben, hogyan kell számolni a szocho kedvezményt biztosításból kieső idő esetén. Az már biztos, hogy a NAV megsérti az Art. 1.§ (5) bekezdésében foglaltakat.

A szocho kedvezmény alapjába beleszámít-e a betegszabadság díja? (folytatás)

Megérkezett a válasz az NGM Ügyfélszolgálattól. Konkrét válasz nincs. Küldtek egy tájékoztatót "szocho törtidőszakok kezelése" címmel. Az történt amire nem számítottam: törtidőszaknál szerintük beszámít, nem tört időszak esetén pedig nem. Puff neki!

A szocho kedvezmény alapjába beleszámít-e a betegszabadság díja?

Megjelent a BÉTA-BR12 Bérszámfejtő program 4.1 verziója. Az április elején megjelent törvénymódosításnak megfelelően ezentúl a tört hónapra is számol "szocho" kedvezményt. A módosítás előtt is voltak értelmezési problémák, de most újak is keletkeztek. Csak címszavakban: betegszabadság, táppénz, visszamenőleges bérkompenzáció, önellenőrzés a törthónap miatt. A fórumunkon zajló vita tanulságiról olvashatnak itt.

Új Munka törvénykönyve: mi vár a munkavállalókra július 1-től? (forrás: adozona.hu)

Július 1-től számos ponton változik a Munka Törvénykönyve. A decemberben elfogadott új törvény hatályba lépése után jelentősen befolyásolni fogja a munkaügyi kapcsolatokat. A változások célja a szabályozás rugalmasabbá tétele, és az életszerűbb belső szabályozási környezet létrehozása. A változásokat üdvözlik a jogalkalmazók, azonban számos ponton kérdéses, hogy a jelenlegi munkaerőpiac megfelelően tudja-e kezelni és adaptálni ezeket a változásokat.
A cikk: http://adozona.hu/munkajog/Uj_Munka_torvenykonyve_mi_var_a_munkavallal_J...

Tags:

BÉTA-BR12 Bérszámfejtő program: Szocho kedvezmény a betegszabadság díja után ?!

A BÉTA-BR12 program a munkabérek nettó értékének megőrzését célzó kedvezmény (szocho kedvezmény) alapjába jelenleg beszámítja a betegszabadságot. Ezentúl hogyan legyen? Vitassuk meg! A vitához használjuk ugyanezen a honlapon található fórumot.

Indul a kiegészítő bérkompenzációs pályázat (forrás: index.hu)

Elindul a 21 milliárd forint keretösszeggel meghirdetett kiegészítő bérkompenzációs pályázat, amelyen a Nemzetgazdasági Minisztérium várakozása szerint 450-650 ezer munkavállaló juthat 2-3 százalékos bérkiegészítéshez - jelentette be Czomba Sándor, az NGM foglalkoztatásért felelős államtitkára.
A cikk: http://index.hu/gazdasag/magyar/2012/04/10/indul_a_kiegeszito_berkompenz...

Hónap közben belépőknél is jár a szocho kedvezmény, visszamenőleg 2012.01.01 től! (forrás:adonavigator.hu, magyarkozlony.hu, index.hu)

A bérkompenzációt pontosítja egy friss kormányrendelet, amely a Magyar Közlöny pénteki számában jelent meg. A BÉTA-BR12 Bérszámfejtő program ennek megfelelően módosítva lesz.

Bérkompenzáció és a betegszabadság...(forrás: adonavigator.hu)

Korábban már téma volt az, hogy ha valaki az adott hónapban táppénzre is jogosult, akkor a számfejtett bére alapján jár a kedvezmény.
De mi van, ha valaki betegszabadságon van? A táppénzzel ellentétben ezt még a munkáltató fizeti, alapja a szociális hozzájárulási adónak, de mégsem bér?